Как България отбеляза 24 май
Източник: Георги Димитров/Vesti.bg

Д нес е един от най-големите официални празници в България – Денят на славянската писменост и култура, който отбелязваме на 24 май. 24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. 

Ето как беше отбелязан празника в различните градове на страната:

  • Варна

Повече от 20 000 души се включиха днес в празничното шествие във Варна. По традиция тържествата, посветени на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската  азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започнаха с издигане на националния флаг и знамето на града. След това на площада пред Катедралния храм се изви фолклорна композиция в изпълнение на близо 600 ученици и студенти.

През тази година честваме 1170 години от приемането на българската азбука, посочи в приветствието си към варненци кметът Благомир Коцев и подчерта, че това събитие се е случило точно в района на Североизточна България. Днес Варна празнува 24 май и може би това е най-многолюдното честване в цялата страна, целият град е тук, посочи кметът. Той допълни още, че отдаването на почит към делото на светите братя е стара традиция за варненци, които редом с историята и културата на народа ни, почитат и своето бъдеще – децата.

Това е най-светлият, най-благодатният, най-красивият празник, който имаме, посочи в благослова си ставрофорен иконом Дончо Александров от Варненската и Великопреславска света митрополия. Той припомни, че в този ден трябва да благодарим на Бога и на светите братя и техните ученици за буквите, за просвещението, което са ни дали. По думите му трябва да се поклоним и пред онези, които в тези трудни времена дават всичко от себе си, за да се съхранят българите духовно и продължават делото на Кирил и Методий.

  • Пловдив

"Пловдивчани имаме особен повод да се гордеем, защото именно оттук започва честването на светите братя Кирил и Методий. Това не е случайно, защото Пловдив винаги е бил град на първите и днес градът ни е символ на култура от дух", каза в словото си кметът на града Костадин Димитров. Тържествата в Пловдив започнаха на площад „11 май“ пред хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, пред паметника на светите братя, където пловдивският митрополит Николай отслужи празничен водосвет. 

Кметът посочи, че 24 май е празник, който другите народи нямат и който напомня, че словото е сила, че буквите са наследство, бъдеще и спасение. В природата ни е да бъдем близо до книгата, а природа означава "при рода", каза Димитров и посочи, че се дължи дълбока благодарност на учителите, защото те изпълняват сложната задача да устремят учениците към прогреса, но и да запазят родното. 

На специална церемония с „Почетна значка на град Пловдив“ бяха удостоени заслужили учители и директори от пловдивските училища и детски градини и награждаване с грамота на млади учители. 

Хиляди ученици и учители от пловдивските училища се включиха в празничното шествие, което беше предвожданп от мажоретен състав при СУ „Св. св. Кирил и Методий“, Духов оркестър „Пловдив“ и знаменна група от ХГ „Св. св. Кирил и Методий. То започна от площад "11 май", премина през главната улица и завърши при площад "Централен". По пътя им пред бившата сграда на БНБ бе изнесен концерт на Фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. Представителният духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов посрещнаха шествието на площад „Римски стадион“ . Тържествен празничен концерт с участието на хоровете на град Пловдив и диригент проф. Златина Делирадева поздрави множеството на стълбите на „Каменица“. 

  • Казанлък

Винаги помнете, че това е бъдещето – не просто на града и общината, това е бъдещето на България. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова в поздравителното си слово по повод 24 май в Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Казанлък. Киселова, която е възпитаник на гимназията, беше гост на честването по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Тя напомни, че Казанлък и казанлъшкото педагогическо училище, чиито наследник е гимназията, имат много сериозна роля в развитието на образованието в Третата българска държава. Киселова изрази надежда  Хуманитарната гимназия, да има винаги това уважение, този респект към науката, което е имала тогава.

Гости на тържественото отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ бяха още Моника Динева, зам.-председател на Общински съвет – Казанлък и Янка Найденова, бивш директор на училището, учители, ученици, граждани. 

Поздрав поднесе и директорът на гимназията Денислав Тодоров. Това е празник, който несъмнено докосва сърцата и душите на всички българи, посочи той. „Ние имаме и специална причина да се гордеем – нашето училище е не просто сграда, а жива история. То е първото педагогическо училище в Източна Румелия, отворило врати през 1883 г. Сградата, пред която стоим днес, е един вековен свидетел на хиляди съдби, на поколения ученици, поели по пътя на просвещението. Всяка тухла в тези стени носи паметта за възрожденския дух, за неуморната работа и за вярата и силата на образованието“, заяви директорът.

Той отбеляза, че от тук са излезли хора, които са изграждали и продължават да изграждат Република България. Той напомни, че в двора на гимназията е и първият паметник на Светите равноапостоли Кирил и Методий, издигнат през далечната 1933 година като едно вечно напомняне за онова, което са ни завещали“, каза още Тодоров.

  • Габрово

Стотици габровци участваха в празничното шествие на 24 май, в което участваха детски градини и училища, Техническият университет и културни институции. Денят започна с тържествен молебен, който бе отслужен в храм „Успение на Пресвета Богородица”, а след това и литийно шествие се отправи от храма до паметника на Васил Априлов, където бяха поднесени цветя. На официалната трибуна на площад „Възраждане“ застанаха светската и духовна власти в града, заслужили учители и просветни дейци. 

„Днес с гордост и дълбока признателност отбелязваме един от най-светлите празници. Това е празник на словото и духа, на знанието и свободата, на нашата идентичност. Ден, който ни напомня колко величав е пътят извървян от нашите предци, за да можем да пишем и говорим на нашия роден език", каза в празничното си слово кметът на Габрово Таня Христова. 

За първи път на шествието в Габрово минаха ученици от българските училища в район Тараклия, Молдова. След празничното шествие децата от фолклорния ансамбъл „Габровче“ изиграха хоро.

  • Стара Загора

В Стара Загора имаме истински просветители на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици. Това каза в словото си по време на празничното отбелязване на 24 май кметът Живко Тодоров. Той се обърна към всички учители, преподаватели и всички, които работят в сферата на образованието, културата, изкуството и просветата.

„Искам да ви благодаря от името на целия град за всичко, което правите, затова, че продължавате делото на Кирил и Методий, и вървите по пътя на познанието и го отваряте за тези прекрасни деца, които днес споделят празника с всички нас“, каза кметът. И допълни, че се гордее, че „имам такива съграждани като вас, които правите възможно празника ни да бъде още по-приятен и хубав“.

Тодоров коментира, че Стара Загора има късмет с хората си и с институциите си. „Имаме прекрасни детски ясли, детски градини, училища, университет, музей, опера, театър, куклен театър и още много други“.

  • Шумен

Хиляди деца, ученици, преподаватели, студенти и граждани се включиха в празнично шествие, с което в Шумен бе отбелязан 24 май. Колективите на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, на местния филиал на Медицинския университет във Варна, курсанти в шуменския факултет на Националния военен университет "Васил Левски", училища, детски градини, културни и спортни организации, работещи в общински и държавни институции и общински съветници по традиция се събраха на площад "Кристал" и преминаха по бул. "Славянски", до сградата на общинската администрация. Начело на шествието бяха ученици от шуменски училища, носещи образите на светите братя Кирил и Методий. Пред сградата на местната администрация прозвучаха и хорови изпълнения. 

Кметът на Шумен проф. Христо Христов се обърна към гражданите с думите: „Над 4000 са участниците в днешното тържествено шествие, над 4000 горди шуменци, с които днес се прекланяме и гордеем с делото на светите братя Кирил и Методий. Преди 212 години нашите съграждани, поробени от пет века, се събрали и отпразнували първи в България делото на светите братя Кирил и Методий – велик избор на предците ни“.

  • Самоков

Нека 24 май ни напомня, че духовността и знанието са най-силният капитал на един народ. Нека продължим да пазим и предаваме българската култура и писменост с увереност в бъдещето и с уважение към миналото. Това каза по случай днешния празник на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност кметът на община Самоков Ангел Джоргов. Той поздрави учители, културни дейци, ученици и родители. Тържествената церемония се състоя на централния площад „Захарий Зограф“. 

Кметът удостои с грамоти и парични премии на учители с постижения в образованието. Празнична програма изнесоха децата от детските градини и училищата от общината. Тази вечер от 18:30 часа ще бъдат тържествено изпратени и абитуриентите. Церемонията ще е в спорната зала „Арена Самоков“.

  • Свищов

В Свищов отбелязаха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, с общоградско шествие, което тръгна от площад „Алеко“ и завърши в двора на Средно училище „Николай Катранов“. То бе водено от фанфарен оркестър „Акорд“ при СУ „Димитър Благоев“ и в него взеха участие представители на общинското ръководство, на образователни и културни институции, както и жители на града.

В двора на училището се състоя общоградски празник, на който бяха наградени учениците, постигнали успехи през годината в категориите „Наука“, „Изкуство“, „Спорт“ и „Професионално образование“. По традиция беше присъдена и ежегодната стипендия „Нина Ташева - Антонова“, която се връчва в памет на видната учителка по математика от Свищов. 

Честването на празника завърши с поклонение на гроба на д-р Георги Атанасович - министър на просвещението в първия кабинет на България в периода 26 юли – 24 ноември 1879 г. Поклонението се проведе в двора на храм „Света Троица“, където е погребан Атанасович. Цветя бяха поднесени от кмета на община Свищов д-р Генчо Генчев, председателя на Общинския съвет в Свищов д-р Кристиян Кирилов, ректора на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ доц. д-р Марин Маринов и признателни граждани.

  • Разград

С общоградско празнично шествие Разград отбеляза 24 май. Стотици ученици, учители, студенти, дейци на науката, културата, изкуството и спорта, граждани, се събраха на най-стария градски площад - „Възраждане“, пред най-стария културен институт – Народно читалище „Развитие 1869“, за да отдадат почит пред великото дело на първоучителите и да сведат глави пред паметника на техните ученици. 

В началото на тържеството прозвуча химнът „Върви, народе възродени” в изпълнение на хор „Железни струни“. В чест на празника тържествено беше издигнато българското знаме от трима от деветте „Отличници на випуска 2025“. В знак на признателност пред делото на Кирил и Методий, ученици, учители, студенти, хора на словото и изкуството, различни институции, представители на политически партии, отдадоха своята почит с поднасяне на венци и цветя пред паметника на учениците на светите братя.

Празничното шествие, предвождано от лика на светите братя Кирил и Методий, премина по централната улица на Разград до площад „Ларго“, където се проведе и тържествен ритуал по награждаване. „Днес е най-българският празник – денят, в който тачим словото, което е началото на всички начала. Словото, което съхранява българския дух и традиции, словото, което нашите първоучители - светите братя Кирил и Методий и техните ученици превърнаха в писменост, а поколенията книжовници след тях развиха културен феномен“, каза в словото си кметът Добрин Добрев. За празника той поздрави всички учители, дейци на културата и изкуството – художници , музиканти, певци, майстори на словото, читалищни деятели, абитуриентите, ученици и граждани.

  • Хасково

С традиционни празнично шествие и награждаване на учители и ученици в Хасково беше честван днешният24 май. Празникът на буквите започна от централния площад "Свобода". Блоковете ученици и възпитаници на детски градини бяха предвождани от мажоретки и духовия оркестър на общината. Шествието премина през централната част на града до Културно-спортен комплекс "Спартак", където се състоя церемонията "Ученик и учител на годината".

Радвам се, че тази традиция да преминем през града усмихнати, весели и горди става все по-жива и цветна, каза в приветствието си кметът на общината Станислав Дечев. Нашето шествие е като българския език - жизнен, силен и красив, добави той.

Днес се навършват и 155 години от първото документирано гражданско честване на равноапостолите Св. св. Кирил и Методий в Хасково. Делото на Солунските братя е почитано и преди 1870 г., но сведенията за това са откъслечни, пише в страницата си във фейсбук историкът от Регионалния исторически музей и главен уредник там Милен Вълчев.

  • Враца

С „Парад на буквите“ беше отбелязан днес във Враца 24 май. Шествието беше водено от три 10-метрови знамена с написани върху тях букви от глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука, носени от отличени ученици, педагози, културни дейци и състезатели от спортни клубове. Колоната премина през централната пешеходна зона и бе приветствана от стотици врачани, излезли въпреки дъжда, да отбележат заедно празника.

В приветствието си пред паметника на светите братя Кирил и Методий кметът Калин Каменов посочи, че всеки ден трябва да славим българското слово и писменост и да сме посланици на българщината, на вярата и на образованието. „Защото без вяра трудно днес щяхме да бъдем свободни, горди и самостоятелни. Именно вярата е онази, която дава началото на образованието в нашата страна“, посочи Каменов и допълни: „Колкото повече знаем, толкова по-силни ще бъдем, колкото повече вярваме, толкова по едни ще бъдем. И когато си помагаме – ще бъдем силна и просперираща държава“.

Водосвет отслужи Врачанският митрополит Григорий, в съслужие със свещеници от епархията. Празникът завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий.

  • Търговище

С празнично шествие Търговище отбеляза 24 май. Пред погледите на множество граждани преминаха представители на училищата, образователните и културни институции в общината. Над 4000 бяха участниците в шествието, което премина от Първо основно училище „Христо Ботев“ до площад „Независимост“. Предвождано от духовия оркестър „Васил Абрашев“ към Община Търговище, в него се включиха кметът Дарин Димитров и ръководният екип на общината, председателят на Общинския съвет Тахир Тахиров и общински съветници, почетни граждани на Търговище.

Музика, цветя и усмивки ознаменуваха празничния ден. По централния площад „Свобода“ преминаха представители на детските градини в Търговище. След блока на детските градина преминаха представители на културните институти и сдружения, и образователните институции. В празничното шествие се включиха и учители от общинските училища в селата Вардун, Голямо Ново, Дралфа, Драгановец, Лиляк, Макариополско, Надарево и Подгорица.

Славейковото училище в областния град очаква посетители с безплатен вход в празничния ден, като на разположение за жителите и гостите на Търговище в музейната сграда са постоянната експозиция „Възрожденска класна стая“ и други шест изложби.

  • Пазарджик

Стотици деца, ученици, учители и граждани се включиха в шествието в Пазарджик за 24 май. Празничното шествие започна пред читалище "Виделина", премина през булевард "България" и завърши с поднасянето на цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Програмата продължи с откриване на алея „Проф. Величко Минеков“ и концерт на площад "Константин Величков".

В шествието взеха участие кметът на Община Пазарджик Петър Куленски, областният управител Валентина Кайтазова, заместник-кметове, общински съветници и други общественици.

  • Русе

Стотици ученици, учители и родители шестваха в Русе за 24 май. В парада се включиха Общинският духов оркестър с диригент Димчо Рубчев, барабанчиците от Националното училище по изкуствата и Младежкият гвардейски отряд. Участниците, разделени в два лъча, преминаха по централната пешеходна улица и се събраха на площада, където изпяха заедно общонародния училищен химн "Върви, народе възродени".

"Почитта към светите братя Кирил и Методий у българите е от Средновековието. В новите времена, в началото на XIX век, един арменски пътешественик вижда такъв голям празник в Шумен и се впечатлява. От средата на XIX век вече българските просвещенци в Пловдив превръщат това в градски празник и оттогава всички българи празнуваме 24-и май", каза пред БТА директорът на Русенския исторически музей проф. Николай Ненов.

  • Севлиево

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов връчи на изявени зрелостници почетните отличия за високи резултати, отличен успех и изключителни постижения. “Нека никога не пресъхва изворът на силата на словото, за да не угасне светлината на познанието и да пребъде българският народ. Бъдете здрави, бъдете будни, бъдете истински продължители на делото на великите българи, създали и опазили тази шепа свещена земя.”, каза Д-р Иванов.

  • Плевен

В Плевен с хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“ и общоградско празнично шествие се чества 24 - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Началото на празничния ден бе поставено с шествие на ученици, студенти, образователни институции и дейци на културата, предвождани от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий. То започна от площад „Стефан Стамболов“ при Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, премина по централната пешеходна улица „Васил Левски“ и спря пред паметника на Светите братя Кирил и Методий на едноименната улица в града.

Свещеници от плевенски храмове отслужиха празничен молебен и водосвет. Четвъртокласници от Начално училище "Патриарх Евтимий" изпълниха стихове, посветени на празника, а стопанинът на артцентър "Творителница О'Писменехь" Диян Павлов - Джими прочете част от творбата "За буквите" на Черноризец Храбър.

Поздравявам ви с най-светлия, най-истинския български празник – 24 май. Ако България има свое безценно съкровище, то това е българската азбука, която честваме днес, каза в словото си по повод празника кметът на община Плевен д-р Валентин Христов. Той припомни, че преди повече от 11 века светите братя Кирил и Методий се заемат с нелеката задача да съставят нова и различна писменост от съществуващите тогава гръцка и латинска. Това е безпрецедентен акт с огромно историческо значение, подчерта кметът. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Виктория Бешлийска – писането като любов и утеха

Виктория Бешлийска – писането като любов и утеха

Любопитно Преди 20 минути

Авторката на романа „Глина” пред Мон Дьо

Защо Молдова иска бързо да въведе еврото

Защо Молдова иска бързо да въведе еврото

Свят Преди 1 час

Молдова е сред най-малките и бедни държави в Европа, но преследва амбициозни цели - включително бързо приемане на еврото

<p>Смъртоносна руска атака в Украйна</p>

Смъртоносна руска атака в Украйна

Свят Преди 3 часа

Това се случва ден след като Киев претърпя една от най-тежките атаки от началото на руската инвазия

<p>Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора</p>

Обмислят 7-часов работен ден в Черна гора

Свят Преди 3 часа

Черногорският съюз на работодателите (UPCG) обаче казва, че няма условия за въвеждане на седемчасов работен ден

<p>Обявиха <strong><span style="color:#ff0000;">частично бедствено положение</span></strong> в три села</p>

Обявиха частично бедствено положение в три села

България Преди 3 часа

Кметът на Нова Загора Галя Захариева взе решението заради преминала през населените места буря

<p>Църковен празник: Днес е Неделята на Слепия</p>

Църковен празник: Днес е Неделята на Слепия

България Преди 4 часа

На 25 май възпоменаваме и третото намиране честната глава на светия пророк, Предтеча и Кръстител Господен Йоан

Междузвездни войни

25 май: „Преди много години, в една далечна галактика...“

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Меган Маркъл

Меган Маркъл за майчинството: Не е както си го представях

Любопитно Преди 4 часа

Херцогинята на Съсекс каза, че си е представяла как „ще произнесе реч с бебе на бедрото си“, преди да стане майка на принц Арчи през май 2019 г.

<p>Внимание!&nbsp;Червен, оранжев и жълт код за 25 май</p>

Внимание! Червен, оранжев и жълт код за 25 май

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Ивайло Христов бе удостоен с приза за цялостен принос към театралното изкуство

Наградите "Аскеер" 2025: Ето кои са големите победители

България Преди 12 часа

Наградите са единствени по рода си у нас, тъй като се дават от артисти – за артисти

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Исторически успех: Новак Джокович спечели 100-тна ATP титла🎾

Любопитно Преди 12 часа

Сърбинът победи Хуберт Хуркач във финала на Откритото първенство на Женева

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

Трагедия край Брезово: Откриха в канал телата на двама мъже, обявени за издирване

България Преди 13 часа

Към 22:00 часа снощи, по молба на близки, двамата младежи са били обявени за издирване

Джафар Панахи

Триумф в Кан: Иранският режисьор Джафар Панахи спечели "Златна палма"

Любопитно Преди 13 часа

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран, като доскоро нямаше право да напуска родината си

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

България Преди 14 часа

Легендата на "Левски" почина на 78-годишна възраст

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

Градушка удари Ямболско: Села пострадаха, BG-ALERT закъсня

България Преди 14 часа

Най-интензивна е била в Тенево и Скалица, засегнато е с. Сламино

Борис Джонсън стана баща за девети път

Борис Джонсън стана баща за девети път

Любопитно Преди 15 часа

Съпругата му Кари Джонсън обяви, че е посрещнала четвъртото си дете с бившия премиер

OSZAR »