И лон Мъск, главен изпълнителен директор на SpaceX, отново изложи причините, поради които толкова силно желае човечеството да стигне до Марс, пише Iflscience.
Мъск вече е говорил за Марс като резервна планета за човечеството в случай на екзистенциална заплаха, като например Трета световна война.
„Важно е да имаме самоподдържаща се база на Марс, защото е достатъчно далеч от Земята, че в случай на война има по-голям шанс да оцелее, отколкото база на Луната“, казва Мъск през 2018 г., като добавя: „Ако има трета световна война, искаме да сме сигурни, че има достатъчно „семе“ на човешката цивилизация някъде другаде, за да я възстановим и да съкратим продължителността на тъмните векове.“
В ново интервю той посочва и друга причина, поради която вярва, че човечеството трябва да се отправи към Червената планета. Както много хора отбелязват, това не е точно спешна необходимост.
"It's an undisputed fact," he added of the disputed hypothesis. https://t.co/7SEdhwfShi
— IFLScience (@IFLScience) May 8, 2025
„Едно от предимствата на Марс е, че представлява застраховка за живота като цяло“, казва Мъск в интервю за Fox News.
„В крайна сметка целият живот на Земята ще бъде унищожен от Слънцето. Слънцето постепенно се разширява, така че в един момент трябва да станем многопланетна цивилизация, защото Земята ще бъде изпепелена.“, предупреди Мъск и добави:
„Това е неоспорим факт“, добавя той за тази спорна хипотеза, „и не мисля, че има някой, който би оспорил това.“
Според най-добрите ни модели за еволюцията на звездите, Слънцето наистина ще се разшири, когато изчерпи водорода в ядрото си. Тогава ще започне да се свива, но това ще повиши температурата и налягането му, така че хелият ще започне да се превръща в въглерод, освобождавайки още енергия. Външните слоеве на звездата ще се разширят и ще се образува червен гигант. По време на тази фаза радиусът на Слънцето се очаква да нарасне до около 1–2 астрономически единици (AU), като 1 AU е разстоянието от Земята до Слънцето. Ако Земята остане в сегашната си орбита (или се отдалечава от Слънцето с настоящата скорост), е възможно да бъде погълната. При 1,5 AU и Марс може да сподели тази съдба или да се превърне в необитаемо горещо място, вместо в необитаемо студено. Не е напълно сигурно дали някоя от планетите ще бъде погълната в този етап, който ще настъпи след милиарди години.
„В момента няма консенсус дали Земята ще избегне поглъщането от червения гигант след 6 милиарда години“, обяснява д-р Кеминг Джан от Калифорнийския университет в Сан Диего, след като е открита планета с размерите на Земята, обикаляща около бяло джудже – остатък от червен гигант. Във всеки случай, според учените, Земята ще бъде обитаема още около милиард години, след което океаните ѝ ще се изпарят заради неконтролируем парников ефект – много преди рискът да бъде погълната от разширяващото се Слънце.
„Дали животът може да оцелее на Земята през този (червен гигант) период е неизвестно. Но със сигурност най-важното е Земята да не бъде погълната от Слънцето, когато то стане червен гигант. Системата, която Кеминг е открил, е пример за планета – вероятно първоначално подобна на Земята – която е оцеляла след фазата на червен гигант на своята звезда“, добавя Джесика Лу, доцент и ръководител на катедра по астрономия в UC Berkeley.
Мъск признава, че това е дългосрочен проект за превръщане на Марс в самоподдържаща се „застраховка за живота“, който няма да бъде завършен скоро.
„Имаме няколкостотин милиона години, така че не си поемайте дъх, ще е наред, но ако Земята съществува от 4,5 милиарда години, както показват фосилните данни, тогава ѝ остават още около 10 процента живот, преди да стане толкова гореща, че животът да е невъзможен“, добавя той.
„Отиваме натам. Имаме дълъг път, защото не става въпрос просто да кацнем на Марс и да забодем знаме, а да създадем самоподдържащ се град на Марс, като ключовият въпрос е дали Марс може да се издържа сам и да се развива, ако доставките от Земята спрат по някаква причина – независимо дали цивилизацията е загинала внезапно или постепенно. Ако Марс зависи от доставки от Земята, значи не сме създали застраховка за живота като цяло.“
Въпреки това, потребители на X (бивш Twitter) бързо отбелязват, че фокусът върху поддържането на Земята обитаема би бил по-добра „застраховка за живота“, отколкото планиране за потенциална заплаха след милиард години. „Не разглеждаш брошури за живот на дъното на Атлантическия океан, докато къщата ти гори около теб.“
„Земя към Илон: Ако ние бъдем изпепелени, същото ще се случи и с Марс. Подкрепям изследването на Марс, но това не е правилната мотивация“, отговаря бившият астронавт на НАСА и настоящ сенатор Марк Кели в X.