Т айната да се чувствате добре по време на нощния сън може да започне още през деня.  

Ето няколко съвета как да подобрите съня си и да се чувствате по-отпочинали. 

Чувствате се уморени? Не сте сами - и в резултат на това може би се замисляте как да промените навиците си за сън.  

Често стратегиите, за които ни казват, че ще ни помогнат да се чувстваме по-отпочинали, се фокусират върху нощните процедури, като например да си лягате в един и същи час всеки ден и да не скролвате в телефона си в леглото.  

Но добрият сън не е свързан само с нощните процедури. И чувството за свежест невинаги е свързано с добрия сън през нощта. Има и други неща, които можете да направите по-рано през деня, докато сте будни, и които могат да имат ефект. 

Ето пет начина да се почувствате по-отпочинали, да повишите нивата си на енергия и, да, дори да подобрите съня си, които не са свързани с промяна на самите навици за сън. 

Следете нивата си на желязо 

Приблизително един на всеки трима души по света страдат от липса на желязо. Особено уязвими групи са бебетата и малките деца, момичетата и жените в репродуктивна възраст (поради загубата на кръв по време на менструация), бременните, спортистите, занимаващи се с издръжливост, вегетарианците (особено веганите) и честите кръводарители. Но всеки може да се окаже с недостиг на желязо или с потенциалната му последица - желязодефицитна анемия - и симптомите могат да включват умора и отпадналост, но също така и безпокойство и събуждане през нощта.   

Ако често се чувствате уморени, въпреки че сте променили навиците си за сън, може би си заслужава да се консултирате с вашия лекар за изследване на нивата на феритин (протеин, който помага за съхраняването на желязо) или хемоглобин, който пренася кислорода в тялото. 

Дори и да нямате недостиг на желязо, правилното хранене може да ви помогне да го избегнете. Източниците на най-лесно усвояваното желязо, наречено хемно желязо, включват месо, риба и яйца, докато при нехемовите източници (като боб и зелени зеленчуци) бионаличността им може да се повиши чрез едновременна консумация на храна, богата на витамин С. 

Източник: iStock/Getty Images

Яжте зелени храни 

Няколко широкомащабни проучвания са установили, че възрастните, които консумират повече плодове и зеленчуци, имат по-добър сън, докато тези, които консумират повече бърза храна и безалкохолни напитки, имат по-лош сън. По-специално, изследванията показват, че хората, които се хранят по т.нар. средиземноморска диета - характеризираща се с високо съдържание на зеленчуци, плодове, ядки, бобови растения, пълнозърнести храни и нискомаслени млечни продукти - спят по-продължително и по-добре от тези, които не я спазват. Същевременно е установено, че хората, които спят по-малко от пет часа на нощ, консумират по-малки количества желязо, цинк, селен, фосфор и магнезий, както и витамин С, лутеин и селен, отколкото тези, които спят повече. 

Винаги е трудно да се разплете връзката между причина и следствие, особено при толкова сложни за изучаване теми като храненето и съня. Поради тази причина от повечето проучвания не става ясно дали хората се хранят по-добре, когато спят повече, дали спят по-добре, защото се хранят по-добре, или и двете. 

И все пак не става въпрос само за това, че сме склонни да посягаме към нездравословна храна, когато сме уморени - това може да промени и вида на съня, който получаваме. Едно проучване, проведено сред 15 млади мъже в Швеция, установява, че когато са консумирали храни с високо съдържание на мазнини и захар, мозъчните им вълни са се променяли по време на сън, а качеството на дълбокия им сън се е влошавало. Когато преминали на по-здравословна диета с ниско съдържание на мазнини и захар, дълбокият им сън се подобрил. 

Макар че подобни проучвания са малки поради трудностите при събирането на данни за мозъчната активност по време на сън - необходимо е да се посещава лаборатория за сън и да се наблюдава през нощта - има много други доказателства, които сочат ползите от по-здравословното хранене за съня. 

Някои контролирани проучвания показват, че приемът на пет (или десет) зеленчука дневно може да подобри съня ни. В едно проучване, проведено сред повече от 1000 млади възрастни, които са консумирали по-малко от три порции плодове и зеленчуци на ден, например, е разгледан сънят им, след като са увеличили приема им. Три месеца по-късно жените (но интересното е, че не и мъжете) са имали два пъти по-голяма вероятност да подобрят симптомите на безсъние, да имат малко по-добро качество на съня и да им е било необходимо по-малко време, за да заспят, ако са увеличили порциите си до поне шест на ден, в сравнение с тези, които не са ги увеличили. 

Същевременно друго контролирано проучване установява, че когато децата са били подложени на диета, включваща консумация на зелени зеленчуци пет пъти седмично, те са заявили, че се чувстват по-отпочинали и имат по-добър сън. Изследователите пишат, че това вероятно се дължи на високото съдържание на витамини в зелените зеленчуци, особено на А и С, които помагат и за усвояването на други минерали, които могат да помогнат за съня, като желязото. 

Източник: istockphoto

Включете кратка тренировка (дори да е вечер) 

Въпреки че точната връзка между физическите упражнения и съня все още се изследва, физическата активност като цяло изглежда ни помага да спим по-дълго и по-добре.  

Един авторитетен мета-анализ на 66 проучвания от 2015 г. например установява, че дори само няколко дни упражнения помагат на хората да заспят по-бързо и да спят повече, а по-редовните упражнения подобряват и качеството на съня. С други думи, възрастните, които се борят със съня си, може да имат особена полза от това да се поизпотят. 

Други проучвания показват, че не е необходимо тренировките да са интензивни или дори всеки ден, за да се постигне промяна. В един преглед се установява, че тренировките три пъти седмично имат по-добри резултати за съня, отколкото тренировките всеки ден (или само веднъж седмично). Умерената интензивност на тренировките може да благоприятства съня в по-голяма степен, отколкото високата интензивност, и че дори само 10 минути на ден упражнения могат да имат значение. Друг преглед на изследванията показва, че упражненията вечер, до два часа преди лягане, не нарушават съня - добра новина за тези от нас, които нямат друго време да обуят маратонките си. 

Подобряването на съня обаче не е единственият начин, по който упражненията могат да ни помогнат да се чувстваме по-отпочинали. Изследванията показват, че физическата активност ни кара да се чувстваме по-свежи и дори да твърдим, че сме спали по-добре предната вечер - независимо колко добре сме спали в действителност. 

Източник: iStock/Getty Images

Намалете (или спрете) алкохола и тютюна 

Това е част от списъка с новогодишни решения на много хора, но за тези от нас, които редовно пият или пушат, може да е трудно да се откажат от тях изведнъж. Това може би е така, защото целите, ориентирани към подхода - тези, които са постижими и при които успехът може лесно да бъде измерен, като например усвояване на нов навик или въвеждане на положителна промяна - са по-успешни от тези, които са насочени към въздържание. Тази година обаче може да опитате да се откажете от навика си да пиете или пушите, за да се чувствате по-отпочинали. 

Тютюнопушенето е свързано с по-трудното заспиване и с по-слабо възстановяващия сън на бавни вълни.

Източник: iStock

Изглежда, че пиенето също води до по-лош сън, въпреки че има една уговорка. Изпиването на до две или три питиета преди лягане може да ни накара да се чувстваме по-сънливи, но само в началото: ако продължим да пием по този начин в продължение на три дни (или повече), ефектът се обръща, като редовното пиене е свързано с по-голям риск от безсъние. Други изследвания установяват, че дори едно-единствено питие преди лягане променя физиологията на съня ни, като пиещите заспиват по-бързо и спят по-спокойно през първата половина на нощта, но се будят повече през втората половина на нощта и имат по-малко REM сън. Пиенето може също така да наруши циркадния ни ритъм, да намали количеството на общия сън, който можем да получим, и да влоши нарушенията на съня, свързани с дишането, като например сънната апнея. 

Източник: iStock

Не пропускайте закуската 

Когато става въпрос за това дали закуската помага за намаляване на теглото (или за поддържане на здравословно тегло), доказателствата са разнопосочни. Една серия от рандомизирани контролирани проучвания например установи, че няма ясно изразено въздействие на яденето (или пропускането) на закуска върху резултати като телесна маса. 

Ползите от закуската обаче са малко по-ясни, когато става въпрос за потенциалния ефект на храненето върху чувството за умствена бдителност и острота. Един преглед на 43 проучвания установи, че приемът на закуска може да подобри паметта и концентрацията ни - и макар че тези ефекти като цяло са малки, те са и последователни. Същото се отнася и за децата, като при рандомизирани контролирани проучвания е установено, че децата, които ядат закуска след събуждане, повишават вниманието, паметта и изпълнителните си функции. 

Други изследвания са установили, че приемът на закуска може да помогне за чувството на по-малко умора. Едно проучване, проведено сред 127 студенти по медицина, например установи, че тези, които са закусвали, са се чувствали по-малко уморени от тези, които са пропускали закуската. 

Храненето по едно и също време също може да е полезно. Както проучването на студентите от медицинските училища, така и други изследвания, включително проучване на повече от 1800 студенти в Тайван, установяват, че участниците, които се хранят в нередовно време, изпитват повече умора от тези, които не се хранят. 

Тези две проучвания са наблюдателни, така че е възможно по-уморените участници просто да са били по-малко склонни да отделят време за закуска или да се хранят в редовното време.  

Източник: iStock/Getty Images
Осем препоръки за здрав и спокоен сън

* Във видеото: "Хляб за сънища" - книга за споделения насъщен

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дават на полицията в Сърбия да смаже протестите

Дават на полицията в Сърбия да смаже протестите

Свят Преди 27 минути

Висшата прокуратура в Белград обяви, че студентските блокади противоречат на конституцията

Огромен протест в Истанбул, много задържани

Огромен протест в Истанбул, много задържани

Свят Преди 35 минути

Протестиращите искат освобождаване на задържания кмет Екрем Имамоглу

КНДР праща 30 000 войници в Украйна

КНДР праща 30 000 войници в Украйна

Свят Преди 1 час

Руското министерство на отбраната е в състояние да предостави "необходимото оборудване, оръжия и боеприпаси“

Зов за помощ: Майка и баба се бори с онкологично заболяване

Зов за помощ: Майка и баба се бори с онкологично заболяване

България Преди 2 часа

Албена страда от чернодробна и лимфогенна дисеминация

Си Би Ес ще плати 16 млн. долара на Тръмп

Си Би Ес ще плати 16 млн. долара на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Компанията подчерта, че споразумението не включва никакво публично извинение от нейна страна

Фрапиращи разкрития, закриват три нови незаконни хосписа

Фрапиращи разкрития, закриват три нови незаконни хосписа

България Преди 3 часа

Това съобщи директорът на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева

Осъдиха на 4 г. затвор бившия главен архитект на Кърджали

Осъдиха на 4 г. затвор бившия главен архитект на Кърджали

България Преди 5 часа

На подсъдимия бе наложено и наказание „Лишаване от право да заема определена длъжност"

Запрянов обясни за българските F-16

Запрянов обясни за българските F-16

България Преди 6 часа

България вече приема първите самолети F-16 Block 70 заедно с част от резервните части, бойните припаси и логистичния пакет

Голям пожар обхвана втория ръкав на Халкидики

Голям пожар обхвана втория ръкав на Халкидики

Свят Преди 6 часа

Температурите в Гърция се приближават до 40°C от няколко дни

<p>Шон &bdquo;Диди&ldquo; Комбс е признат за виновен</p>

Шон „Диди“ Комбс бе оправдан по най-сериозните обвинения за трафик на хора

Свят Преди 6 часа

Комбс е признат за виновен по обвиненията в проституция

Украйна се намеси, в Русия пребили до смърт азербайджанци

Украйна се намеси, в Русия пребили до смърт азербайджанци

Свят Преди 6 часа

Песков: Ще защитаваме законните интереси на нашите граждани по дипломатически канали

<p>Захарова сравни Запада с трите прасенца</p>

Мария Захарова сравни западните страни с трите прасенца

Свят Преди 6 часа

"И ако в карикатурата вълкът все още духаше, сега никой не духа, защото те [западните страни] поставиха вратата пред себе си, скриха се зад нея и сами смятат, че някъде е опасно, а в тяхната страна е безопасно", казва още Захарова

Дете на 14 години загина, след като влак прегази каруца

Дете на 14 години загина, след като влак прегази каруца

България Преди 7 часа

Каруцата преминала при спуснати бариери

<p>Прокуратурата отказа да разследва патриарх Даниил за Русия</p>

Прокуратурата отказа да разследва патриарх Даниил за казуса с обучението в Русия

България Преди 7 часа

Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация

<p>Австралия забрани Кание Уест заради песен за Хитлер</p>

Забраниха на Кание Уест да влезе в Австралия заради песен за Хитлер

Любопитно Преди 8 часа

Рапърът предизвика нова вълна от възмущение с песента „Heil Hitler“ и остава без право на влизане в страната

OSZAR »