К огато става въпрос за ужасяващи и абсурдни събития в историята, малко неща могат да се сравнят с т.нар. бедствие с тоалетната в Ерфурт. Известно в германския фолклор като Erfurter Latrinensturz – което буквално означава „падането в тоалетната на Ерфурт“ – това трагично събитие отнело живота на десетки благородници, удавени в отпадъчни води след срутване на сграда върху септична яма.
Историята за тази злощастна случка често е обвита в митове и неточности, което не е изненадващо. С течение на времето тя се е превърнала в част от местния фолклор и е била многократно преразказвана с различни изкривявания на фактите.
Присъединете се към нас, за да разгледаме подробно какво всъщност се е случило по време на тази необичайна трагедия. Ще се придържаме към историческите данни, но ще обърнем внимание и на най-разпространените заблуди около събитието.
Grossest Disaster in History? The Erfurt Latrine Disaster https://t.co/V06JDIWtgH pic.twitter.com/p2AXI9JAzD
— Fascinating (@fasc1nate) March 1, 2025
- Как се е случило бедствието с тоалетната в Ерфурт?
На 26 юли 1184 г. в Ерфурт, Германия – част от тогавашната Свещена Римска империя – младият крал Хенри VI свиква имперско събрание, известно като Хофтаг. Срещата имала за цел да посредничи в нарастващ конфликт между архиепископ Конрад от Майнц и ландграф Луи III от Тюрингия. Двамата се намирали в ожесточен спор за земи след падението на Хенри Лъв.
Хенри VI, тогава само на 18 години, действал по нареждане на баща си – император Фридрих I Барбароса. Отклонен от военна кампания към Полша, младежът бил изпратен спешно в Ерфурт, за да тушира напрежението.
- Ход на събитията
Събранието започнало рано сутринта на 26 юли. На него присъствали архиепископ Конрад, ландграф Луи, множество епископи, благородници и влиятелни граждани. То се провело на втория етаж на двуетажна сграда в близост до катедралата на Ерфурт.
За съжаление, носещите греди на етажа били силно изгнили. Под общата тежест на десетките присъстващи, подът се срутил. В резултат, всички паднали към първия етаж, който също не издържал и рухнал. Под него се намирала голяма подземна септична яма, в която много от участниците в събранието буквално пропаднали – директно в смес от човешки отпадъци.
Средновековните тоалетни били примитивни – представлявали просто отвори, през които отпадъците падали в подземни ями. Те били дълбоки, нестабилни и пълни с бактерии и паразити. Със своята гъста консистенция, съдържанието в ямата действало като блато – хората потъвали, без да могат да се измъкнат.
The Erfurt Latrine Disaster, 1184. pic.twitter.com/gMlHhpCotV
— AJ (@ponto51) July 26, 2024
- Жертвите
Смята се, че около 100 души може да са загинали при инцидента, като историческите източници потвърждават смъртта на поне 60 благородници. Част от тях загинали при самото падане или били премазани от отломки. Други обаче имали зловещата съдба да се удавят в септичната яма, задавяйки се в отпадъци, натрупвани с години.
Сред загиналите били граф Бурхард от Вартбург, граф Хайнрих I от Шварцбург и Берингер фон Велинген. Ландграф Луи също паднал, но оцелява. Крал Хенри VI и архиепископ Конрад избегнали трагичната участ, тъй като се намирали в каменна ниша на прозореца. Те се задържали там, докато не били спасени със стълби.
Ако кралят също беше загинал в това бедствие, няма съмнение, че трагедията щеше да заеме далеч по-значимо място в учебниците по история. Вместо това, тя остава встрани от големите събития, често възприемана като абсурдна, почти фарсова трагедия.
- Разпространени заблуди
С течение на времето, бедствието се превърнало в част от устната традиция в Германия. Характерът му – едновременно трагичен и зловещо комичен – способствал за редица преувеличения.
Една от най-разпространените погрешни версии твърди, че всички жертви са загинали от удавяне в отпадъци. Истината е, че мнозина починали от травми при падането или от тежки наранявания, нанесени от сградата. Въпреки това, именно образът на благородници, загинали в зловонна яма, е този, който остава най-силен в народното въображение.
Бедствието с тоалетната в Ерфурт е едно от онези исторически събития, които изглеждат почти невероятни. То съчетава политическо напрежение, архитектурна немарливост и ужасяваща развръзка. Макар да изглежда като анекдот или черен хумор, трагедията е била напълно реална – с истински човешки жертви и последици.