Н ай-дълго задържаният затворник в коридора на смъртта в щата Мисисипи поиска прошка. Той изрази благодарност за "хуманната" смъртоносна инжекция, която прекрати живота му в сряда, преди зловещо да обещае, че ще види всички "от другата страна".
Ричард Джералд Джордан, 79-годишен ветеран от Виетнамската война, страдащ от посттравматично стресово разстройство, прекара близо пет десетилетия в очакване на изпълнението на смъртната си присъда. Той беше осъден на смърт заради убийството и отвличането на Едуина Мартър, домакиня и майка на две малки момчета, през 1976 година.
Преди екзекуцията си Джордан беше сред многото осъдени на смърт, които заведоха дело срещу щата заради използвания протокол с три смъртоносни вещества, твърдейки, че е нехуманен. Последните му обжалвания бяха отхвърлени и от Върховния съд на САЩ.
Последното му хранене включвало класическа американска храна: пилешки хапки, пържени картофи, ягодов сладолед и шейк, с което се опитал да се охлади, докато часовникът тиктака към края.
В последните си думи преди екзекуцията, насрочена за 18:00 часа, Джордан изрази благодарност към всички, замесени в процедурата, включително и към съпругата си, на която поиска прошка.
"Първо, искам да благодаря на всички за хуманния начин, по който това се извършва. Искам да се извиня на семейството на жертвата", каза Джордан.
Осъдиха на доживотен затвор мъж, ограбил и убил собственичка на магазин
"Ще се видим от другата страна."
Джордан беше обявен за мъртъв в 18:16 часа, докато лежеше на носилката с леко отворена уста, съобщиха затворническите власти.
Щатът Мисисипи е екзекутирал само трима души през последното десетилетие, включително и Джордан. Предишната екзекуция беше извършена през декември 2022 г. спрямо мъж, изнасилил и убил 16-годишно момиче през юни 2000 г.
В други южни щати бройката на екзекуциите е значително по-висока, особено във Флорида, където само през тази година са изпълнени седем смъртни присъди, включително в сряда, когато беше екзекутиран мъж, осъден за изнасилване и убийство на жена пред бар.
През януари 1976 г. Джордан се обадил в банката Gulf National Bank в град Гълфпорт и поискал да разговаря с кредитен консултант. Служител му казал, че на разположение е Чарлз Мартър, съпругът на Едуина.
BREAKING: Mississippi’s longest-serving death-row inmate, Richard Jordan, has been put to death for the 1976 kidnapping & murder of Edwina Marter, a bank executive's wife.
— Breaking911 (@Breaking911) June 26, 2025
LAST MEAL:
- Chicken tenders
- Fries
- Strawberry ice cream
- Root beer float pic.twitter.com/kN2k1KNKWK
Джордан веднага затворил телефона и започнал да осъществява престъпния си план. Намерил адреса на семейство Мартър в телефонния указател, отишъл до дома им, отвлякъл Едуина и по-късно я застрелял в гората.
След това се обадил на Чарлз, като му съобщил, че съпругата му е жива, и поискал откуп от 25 000 долара.
Близките на Едуина Мартър не присъстваха на екзекуцията и не проявиха интерес към извинението на осъдения.
"Това трябваше да се случи отдавна", заяви Ерик Мартър, който е бил едва на 11 години, когато майка му е била убита.
"Той трябва да бъде наказан."
Милиардерът мошеник е бил щедър спонсор на американския политически елит от Обама до Маккейн
Екзекуцията на Джордан сложи край и на продължилия десетилетия съдебен процес срещу него, включително четири дела и множество обжалвания, продължили чак до последните му дни.
"Никога не му беше осигурено това, на което законът отдавна му дава право, независим от прокуратурата психиатър, който да помогне на защитата. Затова съдебните заседатели така и не чуха за преживяванията му във Виетнам", заяви адвокатката му Кристи Нобайл, директор на Службата за защита след присъда в дела със смъртно наказание в Мисисипи, в едно от последните му обжалвания, твърдейки, че е бил лишен от надлежен съдебен процес.
Петиция, изпратена до губернатора републиканец Тейт Рийвс с молба да помилва Джордан, изтъкваше същите аргументи, като подчертаваше тежкото посттравматично разстройство, от което страда ветеранът, и което би могло да има роля в извършеното убийство.
"Военната му служба, травмата от войната не бяха счетени за релевантни по време на делото. А днес знаем много повече, отколкото преди 10 години, а още повече по времето на Виетнам, за влиянието на травмата върху мозъка и поведението на човек", каза Франклин Розенблат, председател на Националния институт по военна правосъдие и автор на петицията.
Но Ерик Мартър не приема тези аргументи.