Б ивши членове на специалните сили на Обединеното кралство прекъснаха дългогодишното си мълчание и предоставиха шокиращи свидетелства пред BBC Panorama за военни престъпления и зверства, извършени от техни колеги в Ирак и Афганистан.
За първи път ветераните разказват публично, че са били очевидци на това как членове на SAS (Special Air Service) убиват невъоръжени хора в съня им, както и как екзекутират задържани с белезници, включително деца, разказва BBC.
„Сложиха белезници на младо момче и го застреляха“, спомня си един ветеран от SAS, служил в Афганистан. „Той очевидно беше дете, дори не беше близо до бойна възраст.“
Този свидетел разказва още, че убийството на задържани се е превърнало в "рутинна практика".
„Търсеха някого, слагаха му белезници и го застрелваха", а после махат белезниците и "поставяха оръжие" до тялото.
Новите показания свидетелстват за военни престъпления, извършвани в продължение на повече от десетилетие — далеч над периода от три години, който в момента се разглежда от ръководеното от съдия обществено разследване във Великобритания. За първи път елитният полк SBS (Special Boat Service) на Кралския флот също е въвлечен в най-сериозните обвинения – екзекуции на невъоръжени и ранени хора.
I love this absolute contrast between US Delta Force and UK SAS in Afghanistan pic.twitter.com/r9QwXqAZl1
— Doc Strangelove (@DocStrangelove2) April 3, 2025
Ветеран от SBS заявява, че някои войници са развили „манталитет на тълпата“, описвайки поведението им като „варварско“.
„Видях как най-тихите момчета се променят — проявяваха откровено психопатични черти. Бяха беззаконници. Чувстваха се недосегаеми“, разказва той.
BREAKING 🚨🚨🚨
— Abū Dujānā (@MaximuSure) May 12, 2025
British soldierd admit to war crimes! Explicit war crimes committed by the SAS!!!
"They handcuffed a young boy and shot him," recalled one veteran who served with the SAS in Afghanistan. "He was clearly a child, not even close to fighting age."
"Murdered… pic.twitter.com/j7eTvEvqBr
Смъртоносните операции на специалните сили
Британските специални сили са изпратени в Афганистан с цел защита на военните от талибанските бойци и бомби. Конфликтът се оказва крайно тежък: 457 британски военнослужещи губят живота си, а хиляди са ранени. Запитано от BBC за новите свидетелства, Министерството на отбраната заявява, че е „напълно ангажирано“ да съдейства на текущото обществено разследване и призовава ветераните с информация да се обърнат към властите. Министерството подчертава, че „не е подходящо“ да коментира твърдения, които са предмет на разследване.
"Убийци психопати в полка"
Свидетелствата на повече от 30 бивши и настоящи членове на британските специални сили и хора, работили с тях, представляват най-подробния публично достъпен разказ за тези убийства до момента. Те се опират и на години журналистически разследвания на BBC Panorama относно твърдения за извънсъдебни разстрели от страна на SAS.
За първи път става ясно, че тогавашният премиер Дейвид Камерън многократно е бил предупреждаван по време на мандата си, че британските специални сили в Афганистан убиват цивилни.
Очевидците, пожелали анонимност заради негласния кодекс на мълчание около специалните сили, разкриват, че правилата на войната системно и съзнателно са били нарушавани по време на операции в Ирак и Афганистан.
Според международните закони, целенасочени убийства могат да се извършват само когато съществува пряка заплаха за живота на военните. Но, по думите на ветераните, членовете на SAS и SBS често са действали по собствени правила: „Ако дадената цел фигурираше в списъка вече няколко пъти, влизахме с нагласата да я убием. Нямаше дори опит за залавяне“, споделя служил в SAS.
„Понякога проверявахме самоличността на целта, потвърждавахме я, след което стреляхме. Често ескадрилата убиваше всички мъже, намиращи се на място“, разказва друг.
Един свидетел, служещ в SAS, потвърждава, че да убиваш може да стане "пристрастяващо", а някои членове на елитния полк се „опиянявали“ от това чувство в Афганистан.
„Видях много убийци психопати“, казва той.
"При някои операции бойците влизали в жилищни сгради и убивали всички вътре", добави той. „Не е оправдано да убиваш хора в съня им."
Ветеран от SBS разказва, че след като определена зона бъде обезопасена, войници обикаляли и довършвали всички още живи хора по земята. „Това беше очакването, не тайна — всички знаеха за това“, споделя той.
Преднамереното убийство на ранени, които не представляват заплаха, е директно нарушение на международното право. Ветеран от SBS разказва за случай, в който медик се грижел за тежко ранен, все още жив човек, когато друг войник го застрелял в главата от упор.
„Това не бяха убийства по милост. Бяха хладнокръвни убийства“, твърди той.
Млади членове на щурмовите части са били инструктирани от по-старши оператори на SAS да убиват задържани мъже с прикрити команди като: „Той няма да се върне в базата с нас“ или „Уверете се, че този задържан няма да напусне зоната ни“.
Задържаните са били невъоръжени, претърсени и почти винаги с белезници. Британското и международното право забраняват целенасоченото убийство на цивилни и военнопленници.
Системни прикрития и фалшифициране на доклади
One SAS veteran said that killing could be an "addictive thing to do" https://t.co/ebVnXjd0D6
— Raji Krishna (@rajikrishna1921) May 12, 2025
Бивш SAS оператор описва случай в Ирак, когато човек е бил екзекутиран, въпреки че не е представлявал опасност.
„Беше очевидно, че не е въоръжен и не застрашава никого. Позорно е, в това няма нито грам професионализъм", каза той.
Това убийство никога не бе разследвано, смята той и добавя, че ескалацията на насилието е започнала още преди SAS да бъде прехвърлен в Афганистан, а "висшите командири са били наясно".
Показанията и нови видео доказателства на BBC от операции на SAS в Ирак през 2006 година потвърждават предишни разкрития, че полковете са водели неофициални съревнования по брой убити. Някои оператори са поддържали собствен брой, а един конкретен войник е убил стотици хора за шестмесечен период в Афганистан. Според бивш колега, „той беше известен в ескадрилата като истински психопат" ,сякаш се е опитвал да убива при всяка операция.
В един инцидент, станал печално известен в SAS, войникът прерязва гърлото на ранен афганистанец, след като казва на свой колега да не стреля по мъжа повече.
“Той искаше да довърши човека с ножа си“, потвърждава друг свидетел. "Искаше да окървави ножа си."
В разказаното става ясно, че познанието за тези действия не е било ограничено само до отделни екипи или ескадрили: „В командната структура всички знаеха за случващото се“, казва ветеран. „Имаше мълчаливо одобрение на тези действия.“
За да прикрият убийствата, SAS и SBS често поставяли „захвърлени оръжия“ до труповете, за да изглежда, че жертвите са били въоръжени на снимките. Един оператор на SAS разказва за фалшива граната, която екипите носели, а друг споменава, че войниците са носели АК-47 с подвижен приклад специално за тази цел, защото по-лесно се носели в чантите им.
Манипулирани доклади
Следоперативните доклади също били манипулирани. Ветераните разказват, че тези отчети се оформяли така, че да не предизвикат разследване от военната полиция.
„Знаехме какво да напишем, за да избегнем проверка. Ако се предполагаше нарушение, получавахме обаждане от правния отдел на щаба или някой офицер. Заедно изяснявахме езика – Помниш ли някой да е направил внезапно движение? –О, да, сега си спомням. Това беше част от работата ни“, разказва един от тях.
Друг ветеран нарича докладите пълна „измислица“.
Офицер по разузнаването, работил със SBS, определя ситуациите като такива, при които има фалшиви доклади за престрелка, докато кадри показват тела с чисти изстрели в главата. Подобна практика често предотвратявала разследване от военната полиция, но същевременно пораждала тревога сред афганистанските командири и държавни служители.
Реакция от най-високо ниво
Ex-UK Special Forces break silence on 'war crimes' by colleagues https://t.co/9ZcDTCdntW https://t.co/JyNjGtu3Ab
— News Daily 🌍📰 (@DailyNewsonX) May 12, 2025
Дейвид Камерън, направил седем посещения в Афганистан като премиер между 2010 и 2013 година, през целия период е бил многократно предупреждаван за тези действия от тогавашния афганистански президент Хамид Карзай.
Д-р Рангин Дадфар Спанта, бивш съветник по националната сигурност на Афганистан, коментира пред Panorama: „ Карзай последователно, многократно поставяше този въпрос. Лорд Камерън не може да не е бил наясно, че има твърдения за убити цивилни, включително деца, по време на операции на британските специални сили.“
Генерал Дъглас Лут, бивш представител на САЩ в НАТО, потвърждава, че въпросът е бил постоянен повод за напрежение и не би било възможно британската верига на командване да не знае за подобни обвинения.
Говорител на лорд Камерън заяви пред Panorama, че според спомените му оплакванията на президента Карзай са били насочени към силите на НАТО като цяло и не е получавал сигнали, касаещи конкретно специалните сили на Обединеното кралство. Оттам подчертават, че е „правилно да се изчака официалното заключение на разследването“ и наричат „пълна глупост“ каквото и да е предположение за съучастие на Камерън в прикриване на престъпления.
Дефицит на граждански контрол
За разлика от САЩ и Франция, Великобритания няма парламентска комисия, която да упражнява надзор над действията на своите елитни специални части. Решенията и отговорността в крайна сметка попадат върху премиера, министъра на отбраната и ръководителя на специалните сили.
Брус Холдър KC, бивш директор на прокуратурата, посочва, че е важно общественото разследване да разкрие доколко е достигнала корупцията в системата.
"Трябва да знаете докъде е стигнало гниенето", каза Хоулдър.