Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята
Източник: Getty Images

В продължение на повече от три десетилетия, Индонезия е управлявана от Сухарто – жесток диктатор, отговорен за избиването на стотици хиляди хора в Папуа, Ачех и Източен Тимор. Освен това, той е считан и за най-корумпирания държавен ръководител в световната история. Предполага се, че президентът и семейството му са присвоили суми, възлизащи на приблизително 35 млрд. долара. Освен с жестокост, епохата на Сухарто ще бъде запомнена и със забележително икономическо развитие, като Индонезия се превръща в един от т. нар. „азиатски тигри“.

  • Пътят към властта

Годината е 1965-а. Индонезия е в плен на политически хаос, инфлацията достига рекордно високи нива, а президентът Сукарно е неспособен да се справи с проблемите, пред които е изправена страната му. На фона на тази тежка ситуация е основана организация, останала в историята с името „Движение 30 септември“. В ранните часове на 1 октомври група офицери от индонезийската армия, членуващи в групировката, отвличат и убиват шестима генерали, обявявайки, че поемат контрол над въоръжените сили. Превратът изглежда неизбежен, поради което Сукарно се обръща за помощ към влиятелния генерал Сухарто. Той успява да разбие „Движение 30 септември“, но впоследствие заявява, че Индонезийската комунистическа партия (подкрепяна от Сукарно) стои зад опита за преврат.

Така се стига до избухването на кървав конфликт между силите на Сухарто и тези на Сукарно. По време на сблъсъците са избити много хора, обвинени, че са комунисти или симпатизират на партията. Според повечето изследователи, жертвите са между 800 000 и 1 милион, но някои смятат, че всъщност загиват близо 2,5 млн. души. Сред тях има много етнически китайци, както и редица представители на интелигенцията. На фона на кръвопролитията, недоволството от управлението на Сукарно не спира да расте. В резултат, на 11 март 1966 г. президентът е принуден да се оттегли от властта, прехвърляйки по-голямата част от правомощията си на Сухарто. Година по-късно, генералът официално става държавен глава.

  • Геноцидът в Източен Тимор

Източен Тимор е малка островна държава, намираща се в Индонезийския архипелаг. В продължение на около четири века тя е португалска колония, като на 28 ноември 1975 г. обявява своята независимост. Само девет дни по-късно, страната е нападната и окупирана от индонезийски войски, а Сухарто обяснява, че причина за инвазията е „комунистическа заплаха“. Съвсем скоро военната операция прераства в ужасяващ геноцид. В един от нападнатите градове около 150 цивилни са избрани на случаен принцип и разстреляни. В столицата Дили са извършени няколко масови екзекуции, като сред убитите има и деца. Особено шокиращо е случилото се в град Малим Луро, където войници принуждават десетки хора да легнат на земята и ги премазват с багер, посипвайки след това телата им с тънък слой пръст.

През 1991 г. в Източен Тимор избухват мирни протести срещу Сухарто, като хиляди местни жители се включват в шествие до гробището Санта Круз в Дили. Докато полагат цветя на гробовете на загинали бойци от съпротивата, те са обкръжени от военни, които откриват огън. Демонстрантите няма къде да избягат. В последвалата кървава баня загиват най-малко 270 души, а 400 други са тежко ранени. Броят на жертвите вероятно е значително по-голям, тъй като много хора и до днес се считат за безследно изчезнали. Новината за случилото се шокира света, а ООН отправя остри критики срещу Сухарто и неговото правителство. Въпреки това, никой не е подведен под отговорност за масовото убийство. Като цяло, по време на окупацията на Източен Тимор, продължила две десетилетия, загиват между 100 000 и 250 000 души.

  • Краят на една епоха

Несъмнено, най-големият успех на Сухарто е начинът, по който успява да съживи индонезийската икономика. Когато идва на власт, приблизително 60% от населението на страната живее в крайна бедност. 31 години по-късно, когато управлението му приключва, този показател вече е 13%. БВП нараства с впечатляващите 8% годишно, а заплатите отбелязват невиждан преди това ръст. Сухарто също така превръща в свой приоритет строенето на пътища, болници и училища в най-бедните и отдалечени провинции. Всичко това кара много индонезийци да му симпатизират дори и до днес, въпреки зверствата, белязали управлението му.

През 90-те години на миналия век Сухарто започва да използва икономическия бум за лични облаги по безпрецедентен начин. Договори, субсидии и цели компании преминават под контрола на членове на неговото семейство, което води до значително обедняване на средната класа. Така се стига до 1997 г. и избухването на Азиатската икономическа криза. Валутите на редица държави се обезценяват, безработицата расте, а голям брой компании фалират. Индонезия е сред най-тежко засегнатите от кризата. Студенти излизат по улиците на Джакарта, настоявайки за промяна, но Сухарто не се вслушва в призивите им и изпраща военни части, за да потуши протестите. При последвалите сблъсъци най-малко четирима младежи са убити, а десетки други – ранени. Това води до избухването на масови безредици в столицата, които отнемат на живота на над 1000 души. Етническите китайци и бизнесите им се оказват основните мишени на насилието. Хаосът, в който изпада Индонезия, принуждава Сухарто да подаде оставка на 21 май 1998 г. Той прехвърля властта на вицепрезидента Бухарудин Юсуф Хабиби.

След оттеглянето си, диктаторът се уединява в своето имение в Джакарта. Той е охраняван от войници и рядко се появява на публични мероприятия. През 2000 г. е поставен под домашен арест, когато индонезийските власти започват да разследват мащабната корупция по време на управлението му. През септември, обаче, лекари заявяват, че Сухарто е с влошено здраве и не може да участва в съдебен процес. Прокурори правят втори опит да го подведат под отговорност през 2002 г., но резултатът е същият – медици отбелязват, че той страда от неуточнена мозъчна болест. Сухарто умира на 27 януари 2008 г. Минути след смъртта му, тогавашният президент Сусило Бамбанг Юдойоно произнася реч, в която подчертава, че Индонезия е изгубила един от „най-добрите си синове“. Обявен е и едноседмичен траур. Сухарто е погребан в Суракарта до жена си, като на церемонията присъстват редица политици и военни.

Още от автора:

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Пазете нервите си, не ровете в телефона на мъжа си. Пазете и нервите на мъжа си - крийте си телефона.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Девет цивилни загинаха при руско нападение с дрон в Украйна

Девет цивилни загинаха при руско нападение с дрон в Украйна

Свят Преди 38 минути

Преговорите между руснаци и украинци в Истанбул не доведоха до примирие

Залия и Дидо от “Един за друг”: Мислехме, че ще си тръгнем доста по-рано (ВИДЕО)

Залия и Дидо от “Един за друг”: Мислехме, че ще си тръгнем доста по-рано (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Te завършиха участието си на почетната трета позиция

Желязков разговаря със Зеленски, какво обсъдиха

Желязков разговаря със Зеленски, какво обсъдиха

Свят Преди 1 час

Двамата лидери sa разгледали въпроси относно енергийното сътрудничество и развитието на двустранните отношения

<p>2-годишно дете падна от 15-ия етаж, като по чудо оцеля</p>

2-годишно дете падна от 15-ия етаж край Вашингтон, като по чудо оцеля

Свят Преди 2 часа

Ударът вероятно е бил омекотен от храсти на земята

<p>ИТН избира&nbsp;ръководство на партията</p>

ИТН се събира на Национална конференция, избират ръководство на партията

България Преди 2 часа

Предвиденият дневен ред включва приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Френски атомни бомби за Европа: Какво всъщност иска Макрон

Френски атомни бомби за Европа: Какво всъщност иска Макрон

Свят Преди 2 часа

Преди 60 години Франция за първи път показа своите ядрени ракети

Катрин, принцесата на Уелс

Какво даде сили на Кейт да преодолее рака и Съсексови

Любопитно Преди 2 часа

Отношенията с херцозите на Съсекс се обтегнаха толкова миналата година, че Кейт и Уилям отказаха да кажат на принц Хари и Меган за рака на Кейт от опасения, че те ще разкрият новината пред медиите

Тръмп: ЕС е по-лош от Китай

Тръмп: ЕС е по-лош от Китай

Свят Преди 2 часа

Това се случи няколко часа след като Вашингтон и Пекин се договориха взаимно да намалят наказателните си мита

Времето в събота: Внимание, жълт код за силен вятър в 17 области

Времето в събота: Внимание, жълт код за силен вятър в 17 области

България Преди 2 часа

Максималните температури ще са между 15° и 20°, в София – около 15°

Базовите мерки за защита на смартфон портфейлите

Базовите мерки за защита на смартфон портфейлите

Технологии Преди 3 часа

Приложенията за мобилни плащания са все по-популярни

Чаровните Ники и Цецо са големите победители в „Един за друг“ 6

Чаровните Ники и Цецо са големите победители в „Един за друг“ 6

Любопитно Преди 10 часа

За първи път зрителите на NOVA определиха изхода от романтичната надпревара

Путин назначи "кървавия" генерал за командир на сухопътните сили

Путин назначи "кървавия" генерал за командир на сухопътните сили

Свят Преди 11 часа

Мордвичев е бил командир на 8-а гвардейска комбинирана армия

България връчи протестна нота на РС Македония

България връчи протестна нота на РС Македония

България Преди 12 часа

Министерството на външните работи на България осъжда категорично подобни неприятелски действия

САЩ

Републиканци предадоха Тръмп, планът му е заплашен

Свят Преди 12 часа

Това е значителен удар върху данъчната и разходната политика на американския президент

Макрон след разговор с Тръмп: Русия не иска мир

Макрон след разговор с Тръмп: Русия не иска мир

Свят Преди 13 часа

Макрон: Русия демонстрира, че не иска мир и просто се опитва да печели време като продължава войната

OSZAR »