Изкуственият интелект крие рискове на работното място
Източник: iStock

К ак изкуственият интелект, дигитализацията, роботиката и автоматизацията променят безопасността и здравето при работа по света, изследва доклад на Международната организация на труда (МОТ), съобщи pariteni.bg.

Докладът, озаглавен "Революционизиране на здравето и безопасността: Ролята на ИИ и цифровизацията на работното място", подчертава как тези нововъзникващи технологии подобряват благосъстоянието на работниците, но същевременно подчертава необходимостта от проактивни политики за справяне с новите рискове и за да се гарантира, че тези технологии се прилагат безопасно и справедливо, съобщава КНСБ.

Докладът подчертава, че усъвършенстваната роботика и автоматизация, използването на виртуална и разширена реалност, както и нови инструменти като интелигентни устройства, които осигуряват откриване на риск в реално време или сензори за околната среда, които проследяват качеството на въздуха, трансформират безопасността и здравето чрез предотвратяване на инциденти и намаляване на опасните експозиции. Освен това дигитализацията води до възхода на хибридни и дистанционни работни условия, които създават гъвкавост и подобряват психичното здраве.

Тези подобрения обаче могат да донесат и нови рискове. Въпреки че роботите ефективно поемат опасни задачи, работниците, които поддържат, ремонтират или си сътрудничат с тези машини, могат да бъдат изправени пред нови опасности. Непредсказуемо поведение на роботи, системни повреди или киберзаплахи могат да компрометират безопасността.

Проучването подчертава, че прекомерното разчитане на AI и автоматизацията може да намали човешкия надзор, което от своя страна би увеличило рисковете за БЗР, докато натоварванията, управлявани от алгоритми, и постоянната връзка могат да допринесат за стрес, прегаряне и проблеми с психичното здраве.

Докладът също така разкрива рисковете за безопасността и здравето, пред които са изправени работниците по цялата дигитална верига за доставки, от тези в процесите на добив до тези, захранващи AI, както и работниците, работещи с електронни отпадъци.

Гарантиране, че дигитализацията стимулира безопасността и здравето на работното място

Политиките и разпоредбите в световен мащаб все повече включват нови мерки, обхващащи безопасността на роботите и взаимодействието човек-робот, правото на прекъсване на връзката, подобрено алгоритмично управление на работата и безопасна дистанционна работа и работа на платформа. Участието на работниците е от съществено значение на всеки етап от приемането на технологията.

ИИ прекроява света на труда, променяйки дълбоко работните структури, признаването на компетенциите и условията на работното място. ИИ не може да се квалифицира като само добър или лош за работниците, зависи от това как се използва и от кого се контролира. Въпреки че изкуственият интелект обещава повишаване на ефективността и има потенциала да подобри качеството на работа, той също така застрашава стойността на човешкия труд, разширява неравенствата и създава значителни предизвикателства по отношение на основните права, заплатите, здравето и безопасността при работа.

Европейската Агенция за безопасност и здраве при работа определя следните основни рискове за безопасността и здравето на работниците при системите за ИИ и алгоритми на работното място:

- Повишаване на интензивността на труда – за да увеличат производителността, работодателите внедряват системи за ИИ, които стимулират работниците да работят повече и с по-високо темпо;

- Натиск за постигане на резултати чрез следенето на тяхната производителност от системите за ИИ, което води и до намаляване на времето за почивки, стрес и изтощение, а от там – до злополуки и мускулно-скелетни смущения;

- Намаляване на контрола върху работата и автономността на работниците – системите за ИИ определят съдържанието, темпото и графика на работа, оставяйки малко място за инициативите и решенията на работниците относно начина на изпълнение на работата. Подобен засилен микромениджмънт може да доведе до разочарования и стрес, както и до намаляване на производителността, тъй като работниците се чувстват постоянно наблюдавани и не могат да използват професионалната си преценка;

- Нездравословна конкурентна среда – системите за ИИ могат да предоставя широк достъп до работата на дадено лице, което да е видимо за колегите – това води до силна конкуренция за сметка на работата в екип и сътрудничеството, което също причинява стрес;
Социална изолация – акцентът върху производителността при ИИ може да намали общуването между колегите, липса на взаимодействие, което има отрицателно отражение върху психичното здраве и удовлетвореността от работата;

- Опасения за неприкосновеността на личния живот – натрапчивото наблюдение от страна на системите за ИИ предизвиква недоверие и безпокойство към работодателите, той като работниците започват да имат опасения за потенциални злоупотреби с тяхната лична информация;

- Деквалификация – прекомерното използване на системи за ИИ на работното място може да намали когнитивните способности, творчеството и автономността на работниците и ръководителите, което също води до стрес.

Европейското и националното законодателство трябва да действа решително, за да защити работниците, като осигури силни регулаторни рамки, които насърчават справедливото внедряване на ИИ, защитават поверителността на данните и поддържат етични практики за ИИ. ЕКП категорично осъжда съобщението на ЕК от 12.02.2025 г. за оттегляне на Директивата за отговорността за ИИ от работната програма за 2025 г., ход, който поставя работниците в опасност, изправени пред рисковете, породени от изкуствения интелект на работното място. Директивата за отговорността на ИИ имаше за цел да установи отговорност за работодателите, когато ИИ причинява вреда. Липсата на ясна регулация също рискува потенциалната отговорност да падне върху работниците, работещи със системи с ИИ, вместо върху компаниите, които разработват и решават относно тяхното внедряване и управлението на риска.

За да наложи законодателната рамка относно изкуствения интелект, ЕКП подчертава, че държавите-членки и ЕС трябва да укрепят публичните регулатори, като гарантират, че те разполагат с необходимите ресурси и квалифициран персонал. Освен това, от решаващо значение е да се засили колективното договаряне на всички нива, за да се гарантира, че внедряването на ИИ е в съответствие с справедливите трудови практики и правата на работниците и е съобразено със специфичните нужди на сектора. Междусекторните и секторните споразумения на социалните партньори на ЕС относно дигитализацията, включително ИИ, също са добри примери в тази посока.

В тази връзка ЕКП призовава институциите на ЕС да предприемат незабавни и решителни действия за справяне с посочените предизвикателства чрез Директива относно алгоритмичните системи на работното място, която да гарантира:

- осигуряване на човешки надзор върху всички процеси на вземане на решения, управлявани от ИИ;

- правото на работниците и техните представители да оспорват и отменят решения на ИИ, които оказват влияние върху тяхната заетост и благосъстояние;

- задължително включване на синдикатите и представителите на работниците в решенията за работното място, свързани с ИИ, и осигуряване на възможност за решения чрез преговори;

- възможност работниците да оспорват автоматизираните решения и да изискват човешка намеса.

ИИ не трябва да обработва несвързани с работата лични и психологически данни и трябва да се прилагат строги предпазни мерки за защита на здравето и безопасността на работното място.

Международната конфедерация на профсъюзите: „Изкуствен интелект и дигитализация: Въпрос на живот и смърт за работниците“

Нов доклад на МКП, озаглавен „Изкуствен интелект и дигитализация: Въпрос на живот и смърт за работниците“,  идентифицира физическите и психосоциалните вреди на работното място, когато тези технологии се въвеждат без консултация с работниците. Бързото внедряване на ИИ на работното място води до високи нива на стрес сред работниците и служителите.

ИИ трансформира света на труда с безпрецедентна скорост. Но зад обещанието за иновация се крие по-тъмна реалност: алгоритмично управление, постоянно наблюдение, невъзможни цели за производителност и опасни условия на труд. Технологиите се използват не за подобряване на условията на труд и безопасността, а за тяхното използване, излагайки живота и здравето на риск.

От МКП подчертават, че от складове до болници, велосипеди за доставка до лаборатории за данни, работниците са подложени на натиск както никога досега. Разгръщането на нови технологии трябва да спазва нормите на всякакви други промени на работното място: работниците имат право да бъдат консултирани и включени. Това основно, демократично право на работното място ще гарантира, че използването на ИИ е проектирано с безопасност, справедливост и достойнство като основа. Работниците и техните синдикати трябва да имат място на масата в полза на всички.“

МКП призовава за:

- Пълно участие на синдикатите в проектирането и внедряването на ИИ на работното място;

- Прозрачна, ориентирана към човека технология, която защитава правата и безопасността;

- Обвързваща конвенция на МОТ относно работата на платформи за защита на всички работници в цифровата икономика.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Киселова поздрави новия папа</p>

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави папа Лъв Четиринадесети

България Преди 24 минути

В поздравителен адрес до папа Лъв Четиринадесети председателят на парламента изразява своята увереност, че в дейността му като духовен водач на най-голямата християнска общност в света винаги ще среща искрената приятелска подкрепа от българския народ

Протест блокира важно кръстовище в София

Протест блокира важно кръстовище в София

България Преди 3 часа

Протестиращите казват, че държавата не е положила достатъчно усилия да ги подпомогне с жилища

Пълен обрат в политиката на Германия за мигрантите

Пълен обрат в политиката на Германия за мигрантите

Свят Преди 4 часа

Полша и Швейцария критикуваха връщането на мигранти

<p>Излезе експертиза за убийството на Магдалена в Хасково</p>

Излезе съдебномедицинска експертиза за убийството на Магдалена в Хасково

България Преди 4 часа

Съдебният лекар е депозирал заключение, което потвърждава датата на настъпване на смъртта на момичето

Крал Чарлз, кралица Камила, принц Уилям и принцеса Кейт в Уестминстърското абатство

Кралското семейство почете жертвите от Втората световна война

Любопитно Преди 5 часа

Крал Чарлз III и кралица Камила поведоха кралското семейство в Лондон

Къде е Мелания Тръмп? Липсата на първата дама на САЩ поражда спекулации

Къде е Мелания Тръмп? Липсата на първата дама на САЩ поражда спекулации

Любопитно Преди 5 часа

Вече е 2025 г., а Доналд Тръмп се завърна драматично в Белия дом, и ето ни отново - говорим не за това, което Мелания прави, а за това, което не прави

Германия осъди историческите лъжи на Русия

Германия осъди историческите лъжи на Русия

Свят Преди 5 часа

Германският президент също така похвали Червена армия

Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ

Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ

Свят Преди 5 часа

Киев се надява тази сделка да проправи пътя за бъдеща военна подкрепа от Вашингтон

Здравето не е игра! Колко опасни за живота са 2 минути без кислород?

Здравето не е игра! Колко опасни за живота са 2 минути без кислород?

България Преди 6 часа

Дете пострада след ново предизвикателство в TikTok

Българин получи "Оскар" за технически постижения

Българин получи "Оскар" за технически постижения

Любопитно Преди 6 часа

Явор Калоянов и Кимбъл Търстън са част от екипа на студиото W ē t ā FX, което стои зад филми като „Аватар“, „Властелинът на пръстените“ и „Планетата на маймуните“

<p>Тръмп ще преименува още един залив</p>

Тръмп: САЩ ще преименува Персийския залив

Свят Преди 6 часа

"Ще предизвика гнева на всички иранци от всички сфери на живота "

Преизбраха Пламен Иванов за председател на Националното бюро за контрол на СРС

Преизбраха Пламен Иванов за председател на Националното бюро за контрол на СРС

България Преди 6 часа

За заместник-председател на Бюрото бе избран Георги Христов

Почина писателят Пелин Пелинов

Почина писателят Пелин Пелинов

България Преди 6 часа

През 2012 г. той учредява Национална фондация „Пелин Пелинов“, която връчва награди за роман

Колко дни отпуск ни се полагат според месеца

Колко дни отпуск ни се полагат според месеца

България Преди 6 часа

Веднъж придобито, правото на платен годишен отпуск се запазва до края на трудовата дейност

Тръмп възражда Алкатраз – но кой всъщност избяга от него?

Тръмп възражда Алкатраз – но кой всъщност избяга от него?

Любопитно Преди 6 часа

10 факта за най-известния затвор в света

OSZAR »