"Ако трябва да водим война, нека поне да е срещу коалиция", обичал да казва Наполеон. По онова време цяла Европа всъщност била обединена срещу Франция, но нямало нищо по-лесно от това да се посее разкол между европейските сили, така че коалицията срещу Наполеон да се разпадне.

В случая с Брекзит обаче нещата стоят точно обратното: добре смазаният и гъвкав механизъм на британското кралство с неговите вековни традиции и с прочутия в цял свят парламентаризъм сега рискува да се разпадне. А нестабилната иначе „коалиция", наречена Европейски съюз, която в други случаи трудно постига единство, сега е непоклатима като скала.

Колкото и остро да спорят в ЕС относно плановете за реформи, колкото и мъчително да намират компромисни решения, опре ли въпросът до това при какви условия Великобритания ще напусне общността, останалите 27 страни-членки са абсолютно единни. Това пише в коментар за "Дойче веле" Норберт Мапес-Нидек.

В Източна Европа не са най-големите евроскептици

Тази размяна на ролите е повод за известен оптимизъм: явно, че нещо все пак се е променило в Европа през последните 200 години. Пресилено би било обаче да очакваме, че стряскащият пример с Брекзита ще накара и евроскептиците да се превърнат в убедени европейци. Критиците, и най-вече тези в източноевропейските страни-членки, не флиртуват с идеята за напускане на общността, макар някои погрешно да твърдят именно това.

Точно обратното: в Полша, чието дясно правителство води най-ожесточени спорове с Брюксел, 75% от хората искат непременно да останат в ЕС – това е една от най-високите стойности в цяла Европа. В страната на Виктор Орбан пък четирима от всеки петима унгарци са убедени, че членството в ЕС носи повече ползи, отколкото негативи на страната. Дори и сред особено евроскептичните чехи два пъти повече са онези, които желаят страната им да остане в ЕС.  

Това обаче не е повод спокойно да гледаме напред. Повечето източноевропейци си представят един ЕС, който е доста по-различен от онзи в главите на французите, германците, испанците или италианците. Източноевропейските нации са възникнали в битка срещу някаква външна централна сила, управлявала ги от Виена, Санкт Петербург или Истанбул. Тяхната задача е била да се съпротивляват на тази чужда сила, доколкото могат. По сходен начин бе организиран и Варшавският договор: важните решения винаги се взимаха в Москва, а задача на националните политически елити беше да се опитат да извлекат максимум облаги за тяхната страна.

Но дори евроскептиците в тези страни не се стремят към безграничен национален суверенитет. В един все по-несигурен свят представите за пълна самостоятелност се асоциират по-скоро с пълна изолация – това важи с особена сила за малките нации, които преобладават в източната част на континента. Хората в тях понякога изпитват носталгия по миналото, когато всичко било по-добре и те уж можели да решават, без да се съобразяват с други.

Подобни времена обаче никога не са съществували в Източна Европа. За разлика от британците, никой източноевропеец няма как да помни такива времена. А днес дори и наследниците на някогашните велика британска империя вече усещат, че в ерата на глобализацията националният суверенитет вече не е това, което беше едно време, и че никой премиер, та дори и най-умният, не е в състояние сам да преодолее една икономическа криза.

Защо Брекзитът сплотява ЕС

Затова и Брекзитът по-скоро сплотява ЕС, отколкото да го разединява. Но  стане ли дума за следващата стъпка - за задълбочаването на европейската интеграция и превръщането на общността в единен икономически и валутен съюз с общи институции, политиците, а и обществеността в по-големите и икономически по-силни източноевропейски държави стават скептични. Изключение правят само словаците, словенците, латвийците и естонците.

В Източна Европа не се стремят към повече власт при взимането на европейските решения - това обяснява защо нито една източноевропейска страна не предяви силни претенции в битката за водещите ръководни постове на ЕС. Повечето източноевропейци не си представят Европа като единен отбор, а по-скоро като игрално поле: когато един от играчите - в случая британците - напусне игрището, останалите виждат в него не отпадането на съотборник, а на конкурент.

Всички убедени европейци би трябвало сериозно да се разтревожат от наличието на подобни представи за ЕС. Защото те имат потенциал да разпалят още по-силно конкуренцията за общите ресурси и по този начин косвено да засилят центробежните сили. Това, че Изтокът остава в общността, съвсем не означава, че никой друг няма да я напусне. В Южна Европа - например в Италия - страховете от евентуално напускане на ЕС са много по-слабо изразени, отколкото в Източна Европа.

Ако в общата конкурентна битка средиземноморските държави бъдат притиснати в ъгъла, единството в общността ще се пропука по оста север - юг. Защото не в Източна Европа, а по-скоро в Италия и Гърция хората се смятат за губещи от европейското обединение. Това не предвещава нищо добро за ерата след Брекзита. Колко лоши ще се окажат перспективите - ще си проличи на предстоящите разправии за новата бюджетна рамка и когато започнат да се търсят липсващите милиарди след евентуален Брекзит без сделка. Всичко това няма да тласне европейското единство напред. По-скоро Европа цяла ще се разтресе. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лавина в Швейцарските Алпи: Спасиха всички затрупани

Лавина в Швейцарските Алпи: Спасиха всички затрупани

Свят Преди 8 часа

Всички затрупани от лавината на връх Айгер в Швейцарските Алпи са спасени, потвърдиха властите

Исторически вот: Румъния избира между два свята

Исторически вот: Румъния избира между два свята

Свят Преди 9 часа

В неделя, 18 май, в Румъния се провежда вторият тур на президентските избори. Коментаторите наричат вота исторически. Кой ще спечели?

<p>Киселова: Сезирането на КС&nbsp;няма да забави еврозоната</p>

Киселова: Сезирането на КС от президента няма да забави влизането ни в еврозоната

България Преди 11 часа

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова е в Априлци, където участва в честването на 149 години от Новоселската република

Тръмп ще разговаря с Путин и Зеленски в понеделник

Тръмп ще разговаря с Путин и Зеленски в понеделник

Свят Преди 11 часа

Темите на разговора ще бъдат спирането на „кръвопролитията“, при които всяка седмица биват убити средно повече от 5000 руски и украински войници

Земетресение от 6 по Рихтер удари Перу

Земетресение от 6 по Рихтер удари Перу

Свят Преди 12 часа

Няма данни за щети, което се дължи на голямата дълбочина на труса

Преизбраха Слави Трифонов за лидер на ИТН

Преизбраха Слави Трифонов за лидер на ИТН

България Преди 12 часа

По време на състоялата се Национална конференция на ПП "Има такъв народ“ е била направена равносметка за изминалия период от създаването на партията и какво предстои като цели и задачи за изпълнение

<p>Анджелина Джоли омагьоса Кан с елегантност (СНИМКИ)</p>

Анджелина Джоли омагьоса Кан с елегантност (СНИМКИ)

Любопитно Преди 13 часа

49-годишната холивудска икона впечатли с дълга бяла рокля на наградите Chopard Trophy

Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол напуска партията си

Свят Преди 13 часа

Юн беше отстранен от длъжност през април заради проваления му опит за въвеждане на военно положение през декември

Бедствие в САЩ: Бури и торнадо отнеха десетки животи, хиляди останаха без дом

Бедствие в САЩ: Бури и торнадо отнеха десетки животи, хиляди останаха без дом

Свят Преди 14 часа

Бурите вчера следобед отнесоха покриви на сгради, счупиха прозорци, изкорениха дървета и повредиха електрически кабели

Макрон: Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин

Макрон: Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин

Свят Преди 14 часа

Ден след мирните преговори в Истанбул между Русия и Украйна, руско нападение с дрон отне живота на 9 души, а 4 бяха ранени

Фалшиви новини и онлайн атаки срещу Никушор Дан преди изборите в Румъния

Фалшиви новини и онлайн атаки срещу Никушор Дан преди изборите в Румъния

Свят Преди 14 часа

Проевропейският кандидат за президент на Румъния Никушор Дан е обект на онлайн дезинформационна кампания

Ердоган: Преговорите в Истанбул са важна стъпка към мира в Украйна

Ердоган: Преговорите в Истанбул са важна стъпка към мира в Украйна

Свят Преди 14 часа

Забележките му дойдоха, след като в петък двете страни се срещнаха за първите си преки разговори от повече от три години

БСП: Еврозоната е следващата крачка по европейския път, но не за сметка на хората

БСП: Еврозоната е следващата крачка по европейския път, но не за сметка на хората

България Преди 14 часа

Социалистите заявяват подкрепа за европейската интеграция, но подчертават нуждата от защита на социалните права и интереси на гражданите

МОН създаде специален щаб заради стачката в транспорта и предстоящите матури

МОН създаде специален щаб заради стачката в транспорта и предстоящите матури

България Преди 15 часа

Към момента около 350 ученици са заявили, че нямат алтернативен транспорт, с който да стигнат до училището, в което са разпределени

Заради теч: Отпускат средства за ремонт на стената на яз. "Панчарево"

Заради теч: Отпускат средства за ремонт на стената на яз. "Панчарево"

България Преди 15 часа

От „Напоителни системи“ са докладвали, че става въпрос за известен от близо 18 години проблем с бетонните блокове

OSZAR »